Microsoft Türkiye: Windows Phone 7 Camp

22-23 Şubat 2012 tarihinde Microsoft Türkiye bizleri güzel bir etkinlik ile buluşturdu, Windows Phone 7 Camp.

Bu etkinlikte ne yaptık, sorusunu cevaplamadan önce yaptığımız herşeyi yapmamıza olanak sağlayan ve eksiklerimizi gideren tüm Microsoft Türkiye çalışanları ve başta Mustafa Kasap hocamız ve Daron Yöndem hocamız olmak üzere herkese teşekkürü şahsım adına bir borç bilirim.

Efendim, etkinlikte bir kaç ödül vardı, bunlardan bahsetmek istiyorum. Ödüller, birinciye Nokia Lumia (WP7), diğer ilk 10’a Microsoft Flash bellek ve Yallaapps Golden Card idi.

Etkinlikte ne yaptık sorusunun cevaplanmasına gelince, Daron Yöndem hocamız bizlere oldukça faydalı bir çok kod sundu, hazırlamış, hazırlık yapmış, yine her zamanki gibi bi çok şey kattı hepimize. Adamda sürekli “dahası” olduğu için, öğretme kısmı bitmek tükenmek bilmiyor ve arkadaşımın bir yorumunu aktarmak istiyorum; “Bu adamın pili hiç bitmiyor abi!” Gerçekten de öyle… Etkinlikte önce öğrendik, sonra da kodladık. 2. günde ciddi anlamda etkinlik adına yaraşır biçimde kampa girdik. Ben yaklaşık 10 da başladığım kodlamamı 4:30 gibi bitirdim. Etkinlik başında Lumia hevesiyle gelen arkadaşların yarısının “olmadı” modunda daha etkinliğin sonlarına gelmemize 3-4 saat varken salondan ayrılması çok çabuk pes ettiklerini hissettirdi bana ama kalan kesim gerçekten başarılı işler çıkartmışı ortaya, herkesi tek tek tebrik ediyorum buradan tekrar.

Biraz kendimden ve ilgimi çeken uygulamalardan bahsedecek olursam, ben Fetih 1453’ten esinlenerek küçük bir İstanbul Fetih canlandırması oyunu yapmaya çalıştım. Bir adet kılıçlı ve 2 çeşit vuruşa sahip padişahımız, karşıda 7 adet sırayla gelen düşman, arka fonumuzda da 3 farklı arka plan mevcuttu (Bulutlar, İstanbul silüeti ve yer döşemeleri). Uygulama çok başarılı oldu, yarışmada 2. oldum. Her ne kadar 2. olmak o anlarda hiç bir tat ve mutluluk vermese de şimdi biraz mutlu olduğumu söyleyebilirim. Sonuçta bi çok insanın içinden belirli bir seviyeye gelebilmek gurur verici.

Çok beğendiğim 3 uygulama vardı, birinci olacağını düşünüdüğüm uygulamanın ise ilk 3’e hatta yanılmıyorsam ilk 10’a girmemesi gerçekten üzücü. Fizy uygulamasını çeşitli taklalar atarak yaratan arkadaşların bence birinci olması gerekliydi, lakin kod kısmı muhtemelen oldukça karmaşık ve zor yapılandırılmıştır; fizy’nin sistemini öyle alıp kullanmak çok kolay değil, kendimden biliyorum zamanında o engelleri aşamamıştım.

Gel gelelim birinci olan arkadaşa, kendisi hava alanları ve valizlerin bulunması ile ilgili yaratıcı bir uygulamaya imza attı. Kendisi ilk WP7 deneyimi olduğunu söyledi, C# tecrübesiyle bu başarıyı elde ettiğini söyledi. Tekrar tebrik ediyorum kendisini, bir insan RSS tabanlı bir uygulama ile ancak bu kadar güzel görsel ve işlevsel bir sonuç elde edebilirdi (ki sadece RSS temeline dayanmadığı çok belli, arkadaş çeşitli harita ve veri çekme yeteneği kullanmış)

Telefonu alamadığım için üzüldüm, birinci olan arkadaş haketti ama ben de hakettim, hatta toplamda telefonu 4 farklı kişi haketti diye düşünüyorum. Ama bir kişi kazandı, kendisini tebrik ediyorum. Ama söylemeden ve şikayet etmeden edemeyeceğim şey ise, oylamadan sonra ilk 3’teki kişilerin arasındaki birincinin “alkış aracılığıyla desibel ölçümü” yoluyla belirlenmesi. Birincisi, desibel uygulamaları her zaman “ulaşılan maksimum ses oranını” alırken bu uygulama 5 saniyelik ses ortalamasını aldı. Aşırı ve ağır bir saçmalık. Muhtemelen her saniye sesi aldı ve sonra ortalama çıkarttı. Benim alkışlanmam esnasında biz 3 saniye kadar alkışladık, geri kalan 0 ölçümler ortalamayı 5’te 2 oranında düşürdü haliyle. Keşke tekrar oylama yapılsaydı, herkesin içi rahat olurdu böylece…

Neyse, bir diğer yarışmada aynı başarıyı göstermek için çabalamak en güzeli.

Yarışma sonunda bir adet daha Microsoft USB belleğim oldu, bunları bir hub ile birleştirip yakın zamanda kazanacağım USB’ler ile birlikte 1-2 TB bir harici disk oluşturabilirim belki :=)

Kazanan arkadaşları tebrik ediyorum ve yazımı oyunumdan bir kaç ekran resmiyle bitiriyorum.

Saygılarımla diyor, oyunumun yakında biraz düzenlenip yayınlanacağını belirtip kaçıyorum. Teşekkürler.

   

Etiketler:

"Microsoft Türkiye: Windows Phone 7 Camp" yazısı için hiç yorum yapılmamış..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir