Adım Adım Başarılı Windows Phone Uygulaması Geliştirme, Bölüm #1

bir 12 Haziran 2014Geliştirme

Windows Phone 8 DevelopmentÖncelikle başlarken söylemek istediğim şey şu, “başarılı bir Windows Phone uygulaması”nın kriteri nedir? Yada daha doğrusu şöyle soralım, ben bu başlığı “başarılı bir Windows Phone uygulaması” olarak yazarken aklımdaki nitelikler neydi? Biraz infografik gitmeye gayret edeceğim, biraz tecrübelerimden biraz da çevresel etkileri düşünerek açıklamaya çalışacağım. Başarılı bir Windows Phone uygulamasının “bana, tecrübelerime ve çevresel etkenlere göre” maddesel tanımı, daha doğrusu ben bir uygulama yaptığım zaman “başarılı” etiketini hangi check-list’e göre yapıştırmayı uygun buluyorum? Konu aslında bu.

Birinci Aşama:

Uygulamayı mümkün olan en iyi duruma getirin.

Türkçesi: Uygulamayı kullanan insanlarda profesyonel bir izlenim, hatta uygulamanızı kullanan bir başka geliştiricide bile “kim yapmışsa iyi yapmış valla” etkisi bırakmak Uygulamanızı mümkün olduğunca kaliteli hale getirin, Kullanıcı Tecrübesi’ni (UX) birinci sıraya koyun. Peki bu belirli kurallarla sınırlanamayacak “kaliteli yapma” sözünde ne ima ediyorum?

1. Windows Phone’un geliştiricilere sağladığı özelliklerinden “senaryonuza uyanları” mümkün olduğunca kullanın! Bunu çok basit bir dille şöyle açıklayabilirim, Örneğin Launchers ve Choosers‘ları mutlaka kullanın. Uygulamanızda bir yerlerde bir mail adresi görünüyorsa bu mail adresine tıklandığında bir mail yollanabilmesi için EmailComposeTask()‘ı kullanmayı ihmal etmeyin mesela, yada bir video izletmeniz gerekiyorsa MediaPlayerLauncher()’ı kullanın veya uygulamada bir adres yazıyorsa bunu standart bir yazı olarak oraya yerleştirmek yerine direk haritalara bağlayıp insanların isterse oraya yol tarifi ve GPS yönlendirmesi alabilecekleri bir özellik ilave edin; BingMapsDirectionsTask() özelliğini kullanın!

Çok basit göründüğünü biliyorum ama bahsi geçen Launchers ve Choosers gerçekten uygulamaya katma değer sağlıyor, tüm bu özellikleri bir başka yazıda incelemeyi planlıyorum, o incelemeyi yapana kadar şuradan Launchers ve şuradan da Choosers’ları görebilir, kullanımlarını öğrenebilirsiniz.

2. Kullanıcınızı bilgilendirmek için halen MessageBox.Show() mu kullanıyorsunuz? Yapmayın! Görevini yapıyor, kullanıcıyı bilgilendiriyor biliyorum ama sizce güzel bir his ve etki bırakıyor mu? Veya muhtemelen saatler harcadığınız o güzelim tasarımın ortasından fırlayarak herşeye uyumsuz bir görüntü çizmiyor mu? Coding4Fun tarafından bizlere sağlanan müthiş özellikleri kullanın (özelliklerin dökümantasyonunu şurada bulabilirsiniz, müthiş bir kütüphane); örneğin ToastPrompt! Bu arkadaş sayesinde Toast Notification tarzında bildirimleri bir çok özel formatta ve belirli zaman dilimlerinde görünür kalmak üzere kullanıcının ekranına bilgilendirme olarak atabilirsiniz, tabi ki buradan bir “mesaj kutusu onay veya iptal çıktısı alamazsınız” fakat kullanıcıyı bilgilendirmek için en güzel yol sanırım bu.

Peki input almamız gerekiyorsa ne yapıyoruz? MessageBox’ı bilgilendirme için değil de kullanıcıdan onay/iptal almak için kullanıyorsanız yine güzel haberlerim var, Coding4Fun tarafından sağlanan MessagePrompt ve Windows Phone Toolkit tarafından sağlanan CustomMessageBox! Bu güzel özelliği kullanın, bir çok farklı şekilde özelleştirilmiş inputları kullanıcıdan almak mümkün oluyor (kullanıcıya içinde bir Textbox, Image ve Webbrowser objesi olan bir MessageBox göstermeniz gerekiyorsa, şu an üzerinde duruyorsunuz! :)).

Buradaki en önemli nokta bahsetmiş olduğum ToastPrompt, MessagePrompt veya CustomMessageBox özelliklerinin kullanımı değil aslında. Buradaki asıl önemli nokta bu tarz özelliklerin sürekli keşfedilip sürekli uygulamanıza entegre edilmesi. Bu bahsettiğim 3 araç sadece giriş için sizlere nelerin var olduğunu göstermek için paylaştığım şeyler, Coding4Fun ve Windows Phone Toolkit içerisinde incelediğiniz zaman üzerinizde “vaaay” etkisi yaratacak onlarca benzer özellik var, tek tek bunları incelemek tabi ki mümkün değil, o yüzden ben yolu gösteriyorum o yola adımı atmak da size kalmış, belki gelecekte tek tek oturup inceleme fırsatı bile bulabiliriz (linkleri post içinde verdim, tüm hazine linklerin içinde:))

3. Blend’i lütfen kullanın. Ne faydası olacak diyebilirsiniz veya ben tasarımlarımı Visual Studio ile XAML yazarak hallediyorum da diyebilirsiniz. Ama yaklaşık 3 yıldır o veya bu şekilde Windows Phone için uygulama geliştiren birisi olarak bu tavsiyemi dikkate almanızı özellikle rica ediyorum, Blend kullanın :) Blend aslında Windows Phone için bir tasarım aracı, VS IDE’sinin yapamadığı veya zor yoldan yapabildiği bir çok şeyi kolayca yapabiliyor. Örnek vermek gerekirse 2 boyutlu olan nesnelerin 3 boyut bir ortamdaymış gibi açısının değiştirilmesini sağlayabiliyor ve gerçek anlamda özellikle artık Windows Phone cihazlar tek bir çözünürlük üzerinde çalışmıyorken bizlere daha doğru şekilde birden fazla çözünürlüğe göre tasarım yapıp bunları gözlemleyebilmemize yardımcı oluyor.

4. Animasyonları (Storyboard) kullanın. Animasyonlar yaratabilmek için en iyi aracımız Blend, bu konuda çektiğim bir video mevcut, biraz eskimiş olsa da olayı merak edenlerin kavramasına faydası olacağına eminim, video’ya buradan ulaşınız. Animasyon yaratmak neye yarar? Örneğin uygulamanın içerisinde bir futbol topu resminiz var ve bu resmin gerçekten sekiyormuş gibi taklalar atarak telefonun içerisinde duvardan duvara sekmesini ve daha sonra da gittikçe küçülerek ve şeffaflaşaral yok olmasını istiyorsunuz (tıpkı tipik bir Windows XP ekran koruyucusu gibi:)), bunu nasıl yapardınız? Blend’i kullanarak Storyboard yaratarak! Peki ne kadar kolay? Animasyon uygulamak istediğimiz nesneyi seçiyoruz, animasyonu bir butona basarak yaratıyoruz, hangi saniyede ilgili objenin hangi noktada ne şekilde olacağını Properties menüsünden objenin özelliklerini değiştirerek belirtiyoruz ve işlem bu kadar, artık bir animasyonumuz var! Bu sebeple, animsayonları uygulamayı daha smooth ve profesyonel göstermek için kullanabilirsiniz, kullanmalısınız., ama abartmamaya dikkat edin.

Yukarıda bahsettiğim koşulların hepsini veya mümkün olduğu kadarını uygulamalarınızın geliştirilme aşamasında kullanmanız durumunda sizi temin ederim, uygulamanız çok daha iyi görünüyor ve daha fonksiyonel çalışıyor olacak. Düşünün, uygulamalar aslında görsellikleriyle ve fonksiyonellikleriyle kendi reklamını yapan birer üründür.

Peki bu durumda yapabileceğinizin en iyisini yapmadan bir başarı beklemek doğru olur mu? Bu konu ve koşulları göz önünde bulundurarak bu yazıdaki şartları adım adım gerçekleştirmeye çalışırsanız sizler de göreceksiniz ki uygulama kafanızda hayal ettiğiniz gibi bir kullanıcı tecrübesi yaratmaya başlamış olacak. Ben bu adımları şahsen takip ederek her zaman beklediğimden daha fonksiyonel ve görsel olarak tatmin edici uygulamalar yapmayı başardım. O yüzden sizlere de kesinlikle tavsiye ediyorum!

Etiketler:

"Adım Adım Başarılı Windows Phone Uygulaması Geliştirme, Bölüm #1" yazısı için bir yorum yapılmış.

  1. abdil dedi ki:

    İyi bir yazı ama esas mesele özgün olmak. Store da ki pek çok uygulama android için hazırlanmış gibi oysa windows un kendi tarzını araçlarını kullanmak çok onemli. Elimizde çok güçlü bir yazılım keşfedilmemiş pazarı var özgün olmak başarı için temel adım diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir