Onur Tırpan Kimdir?

21 Temmuz 1990 doğumluyum. İlkokula İstanbul Beşiktaşta 50. Yıl Süheyla Artam İÖ okulunda 8 yaşımda başladım. 12 yaşımda Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine taşındım ve orta okulu Gazi Süleyman Paşa İÖ‘da okuduktan sonra lise 3. sınıfa kadar Gelibolu Lisesinde eğitimime devam ettim. Lise 4. sınıfta İstanbul Beşiktaş’a dönüş yaparak liseyi Bingül Erdem lisesinde tamamladım ve mezun oldum. Daha sonra da ÖSS ile Beykent Üniversitesi‘ne yerleştim.

Şu an İngilizce Management Information System bölümü öğrencisiyim. 2 yıldır Microsoft Türkiye’nin Microsoft Student Partner programındayım (2011), bu yıl ise Microsoft Student Partner Leader (2012-2013) olarak bu gönüllü göreve devam etmekteyim. MSP olduğum dönemde 30’dan fazla Windows 8 ve Windows Phone uygulaması yazdım ve 20 tanesini yayınlayabildim. Bir çok etkinlik düzenledim eğitim vermek amacı ile. Aynı zamanda bu çabalarım Nokia tarafından değerli bulunup Nokia Developer Champion ünvanı verilmeye layık görüldüm (2013) ve şu an ek olarak Intel Software Partner programı dahilinde Intel’in Yazılım Ortaklığı programına dahilim. Ayrıca, eski bir inndir.com uzman editörüyüm, bir zamanlar bu da çok gurur duyduğum bir görevdi ve eminim bugün yaşadığım bu güzel olaylarda orada üst editör olmak için gösterdiğim azim oldukça etkilidir (siteye program ekleyip puan kazanmak varken, ben program yazıp, o programı ekleyip öyle puan kazanırdım, çok işe yaradı o çabalar çok :)).

Çocukluktan gelen bir programlama ve web site yapma sevdam vardı, dolayısıyla bu bitmeyen sevda bana bugün bu güzel olayları yaşama şansını sundu. Sanırım onlarca site açıp kapatmış ve Visual Basic 6.0 ile 150’den fazla ücretsiz programı internette dağıtmışımdır. İlk sitem belki bir çok yaşıtım gibi sitemynet ile yapıldı, geocities gibi maceralarım da oldu. Kaliteli diyebileceğimiz siteler yapmaya Xoops sistemi ile tanıştıktan sonra başladım. Bu sistemin bir süre de Türkiye Resmi Destek Sitesi’nde yöneticiliğini yaptım. Siteler yaparken Flash ile de uğraştım, bir kaç tane animasyon çizgi film de yapmışlığım vardır hatta. Lisede kendi okulumun web sitesini yaptım, ASP ile uğraştım, PHP ve MySQL ile uğraştım. Hatta bir ara adını zar zor hatırladığım ama Visual Basic’e benzeyen Lazarus ile program yazmaya çalıştığımı hatırlarım.

Çocukluktan beri Nokia sever bir kişiyim, ilk kullandığım telefon Nokia 5110‘du. ilk kendi telefonum Nokia 3100 idi. İkinci telefonum kendi param ile aldığım Nokia N70 oldu. Daha sonra da üçüncü olarak Nokia N8‘e geçtim ki bu da ilk dokunmatik akıllı telefonum olmakta. Symbian^3 ile ilginç bir duygusal bağım vardır, Symbian^3 Belle işletim sistemini garip yollarla elde edip daha piyasaya çıkmadan kullandım, pişman değilim.

Çocukken evde içini açıp kurcalamadık elektrikli alet bırakmayan o nesildenim ben de. Teyp’lerden kaset çeviren elektrik motorunu çıkartıp babamdan aldığım terazi aküsüyle pervane yapmışlığım da vardır. Hatta, bisikletimden çıkarttığım elektrik dinamosunu ona bağlamaya çalışıp bir yandan dönmesini bir yandan da şarj olmasını sağlamaya çalışmıştım, orta okulda elektrik elektronik bilgisi bu kadar oluyor haliyle 🙂 Ayrıca, ellerini birbirinden ayırınca ağlayan sesli bir bebeğin içini açıp taa ilkokul yıllarında kendi kapı alarmımı üretmişliğim vardır. Kapı açılınca ağlıyordu alarm olarak. Neyse, güzel yıllardı 🙂

Henüz taze olsa da eski bir Microsoft Student Partner’ım, yaklaşık 3 yıl MSPlik yaptım ve bunun 2 yılında görevim MSP liderliğiydi. Bundan sonra okuyacağınız alt kısımdaki güzel başarılara ulaşmamda çok büyük katkısı oldu MSPliğin 🙂

Bugünüme gelecek olursam, şu an Microsoft MEA’da Uzun Dönem DPE Stajyeriyim, Nokia Developer Champion ve Intel Software Partner’ım. Beykent’te Management Information System 4. sınıf öğrencisiyim. C#, PHP, Silverlight, Windows 8 Store, Windows Phone gibi programlama dili ve uygulama geliştirme platformlarında iyi sayılabilecek seviyede bilgi sahibiyim. Ek olarak, giriş seviyesinin biraz üzerinde bilgi sahibi olduğum ASP.NET, Java, C gibi diller de mevcuttur. Nokia N8 ve Nokia Lumia 920 kullanmaktayım. N8’imi üst seviye yeteneklerinden dolayı (HDMI çıkışı, USB girişi, radyo yayını yeteneği, 12 MP kamerası) bırakamamaktayım. Gündelik olarak Windows Phone’lu Lumia 920’mi kullanmaktayım, kullanıcı deneyimi olarak gerçekten eşsiz, şu an elimden alıp başka bir telefon verseler sanıyorum ki şaşıp kalırım.

Hakkımda biraz daha kurumsal bazda işe yarayacak bilgi gerekiyor ise şayet, linkedin hesabım tam size göre bilgiler içeriyor, orayı sürekli güncel bir CV şeklinde canlı tutuyorum.

Aşağıdaki başarıları da yukarıda anlattığım çabalar karşılığında elde etmiş bulunmaktayım, daha nicelerine inşallah.

  • Windows Phone Camp Birinciliği (Microsoft & Nokia) 25-26 Mayıs 2012 [Ninja Camp]
  • Gençsen Geleceksin 4.0 Windows Phone Yazılım Geliştirme Yarışması Birinciliği (Microsoft & Nokia) 7 Mart 2012 [Penalty Shoot]
  • Windows Phone Camp İkinciliği (Microsoft & Nokia) 22-23 Şubat 2012