Beykent Üniversitesi Windows Phone ve Windows 8 Uygulama Geliştirme Etkinliği | 2012’de Neler Yaptık? 2013’te Neler Yapacağız?

07 Mart 2013Etkinlikler, Güncel

wp7-beykent_blog1Beykent Üniversitesindeki etkinliğimize katılan arkadaşlarımızın hatırlayacağı üzere, tam bir yıl önce bu günlerde 4 hafta süren bir eğitim serisi düzenlemiş, bu konuda bilgi edinmek isteyen arkadaşları bilgilendirmiş ve çeşitli örneklerle Windows Phone için geliştirme yapmaya başlamıştık.

Geçen yıl yaptığımız etkinliklerden bugüne katılımcı arkadaşlarımız ne gibi faydalar elde ettiler, bunu hatırladığım kadarıyla yazıp sizleri bilgilendirmek, bu yıl yapacağımız etkinliklere katılmak için sizlere bir kaç fazladan cesaret vermek istiyorum.

Öncelikle eğitimlerimiz temel düzeyden başlayıp yavaş yavaş artış göstermişti. Öğrenci olarak, öğrencinin durumunu bildiğimiz için daha uygun bir dil ve yöntemle bilgilerimizi aktarmaya çalışmıştık.

Geçen yıl katılan arkadaşların elde ettikleri ve birlikte yaptıklarımız.

 • Eğitimlerimize ortalama 30 farklı kişi katılımda bulundu 4 hafta boyunca, kimi arkadaşlar sürekli kimi arkadaşlar ise bir kaç kez veya yalnızca bir kez katılımda bulundu.
 • Geçen yıldan etkinliklerimize katılmış arkadaşlardan 4 tanesi 202 yılının son çeyreğinde Microsoft Student Partner olarak seçildiler, Beykentte 2 olan MSP sayısı o arkadaşlarla ve bizim aracılığımız ile başvuran diğer arkadaşlar ile birlikte 7 oldu. Bu arkadaşlar Microsoft Türkiye ortamına girme, bir çok arkadaşlığa, limitsiz bir bilgi kaynağına erişmiş oldular ve güzel bir çevre edinmenin ilk adımını çok başarılı bir biçimde attılar.
 • Etkinliklerimize gelen arkadaşlardan hiçbiri daha önce Windows Phone geliştirmesi yapmamış olmasına rağmen bugüne kadarki bir yıllık süreç içerisinde bu 7 Beykentli MSP arkadaşlardan toplamda 40’a yakın uygulama çıktı ve markette yerini aldı, hatta bu uygulamaların bir kısmı da Windows 8 için yazılmış bulundu.

Bu etkinlikleri tekrar düzenlediğimizde katılarak ne elde edeceksiniz?

 • Bir yıl sonraki Microsoft Student Partner başvuru dönemi açıldığında başvurunuza sizi diğer başvurulardan daha vasıflı hale getirecek bir kaç madde ekleyebiliyor olacaksınız (örneğin, x sayıda uygulamam yayınlandı, y konusunda ve z konusunda programlama bilgim var, y ve z konularında okulumda MSP’ler tarafından düzenlenen etkinliklere katıldım vs.) ki bu maddeler sizi seçimlerde en az bir adım öne çıkarıyor olacaktır.
 • Windows Phone ve Windows 8 ortamına uygulama geliştirmeye başlayabilecek, normalde ücretli olan Uygulama Geliştirici Market üyeliklerini ücretsiz edinebilecek (normal şartlarda toplamda 200 dolar bir ücretleri oluyor), gelecekte kendinizi geliştirmeye devam ederseniz yaptığınız uygulamalardan gelir elde edebileceksiniz, daha da önemlisi uygulamalarınızı yüzbinlerce insana ulaştırma şansı bulacaksınız. (Örneğin, benim uygulamalarımın tümü toplamda 300,000 den fazla indirildi, u çok güzel bir his.)
 • Etkinliğimizde tüm MSP arkadaşlarımızla tanışabilecek, yardım taleplerinizi ve sorularınızı birebir iletebileceksiniz.
 • Etkinliklerimizden birisinde (hangisi olduğu sürpriz :)), Microsoft Türkiye Akademik Programlar Yöneticisi ile online olarak görüşme şansı elde edebileceksiniz.
 • Windows Phone ve Windows 8 ile ilgili temel düzeyde programlamaya giriş bilgisi, tasarım bilgisi ve yaklaşık 3 yıldır uygulama geliştiren bizlerden bilgi alma ve tecrübelerimizden faydalama fırsatı elde edeceksiniz.
 • Visual Studio 2012, SQL Server 2012 gibi bir çok yeni ve ücretli yazılımı tamamen ücretsiz ve yasal bir şekilde edinebileceksiniz.

Ve daha aklımıza gelmeyen, yazamadığımız onlarca avantaj.

Etkinlikler ne zaman olacak?

Etkinliklerin gününü ve saatini birlikte belirlemeye çalışacağız. Mümkün olduğunca gün ve saat alternatifi yaratıp Facebook grubumuz üzerinden (http://www.facebook.com/groups/microsoft.beykent/) oylayacak ve en çok oy alan zaman dilimini tercih edeceğiz. Etkinliğimiz tahminen 4 hafta sürecek düzenli aynı gün ve aynı saat olmak üzere.

Etkinliğimiz “muhtemelen” Pazartesi, Çarşamba günleri öğle saatlerinde veya sonra, Perşembe, Cuma günleri de herhangi bir saatte olabilir. Böyle bir kesin olmayan bilgi paylaşabilirim şimdilik sadece.

Lütfen, beklentilerinizi yorum, veya mail atarak (posta@onurtirpan.com) bana iletin, taleplerinize göre etkinliği daha güzel bir hale getirme fırsatımız olabilir!

Etkinliklere katılmak için neler yapmalıyım? Gereken şeyler neler?

Öncelikle bu etkinlikten tam verim alabilmeniz için mutlaka bir dizüstü bilgisayarınızda Windows 8, tercihen Windows 8 Pro yüklü olmalıdır. Bilgisayarsız katılım gösterebileceksiniz fakat canlı olarak gördüklerinizi uygulak ile yalnızca dinlemek arasında bir verim farkı olmaktadır.

Gereklilikler:

 • Windows 8 işletim sistemi (Tercihen Windows 8 Pro)
 • Visual Studio 2012 (Katılımcı arkadaşlara yasal ve ücretsiz olarak edinme fırsatı tanıyacağız)
 • Windows Phone 8 SDK (Terihen WP8 SDK daha iyi olacaktır ancak Windos Phone 7.8 SDK da yükleyebilirsiniz, Çünkü Windows 8 eğer Pro sürüm değilse Windows Phone 8 SDK yükleyemiyorsunuz.

Nereden edinirim?

 

Etiketler:

"Beykent Üniversitesi Windows Phone ve Windows 8 Uygulama Geliştirme Etkinliği | 2012’de Neler Yaptık? 2013’te Neler Yapacağız?" yazısı için hiç yorum yapılmamış..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir